Pielęgnacja pełną parą

Nowoczesne kremy, pilingi i koncentraty to specjaliści od młodej skóry. Jednak by działać skutecznie i bezpiecznie, trzeba wiedzieć, jakie kosmetyki łączyć ze sobą. Oto zgrane pary, które warto znać!


Gdy cera jest sucha jak pieprz


SERUM Z KWASEM HIALURONOWYM + KREM Z LIPIDAMI
Ciągle się łuszczy, piecze, po każdym myciu wydaje się o nu­mer za małe. Naskórek pokrywa płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed nadmierną utratą wilgoci, a w przypadku cery su­chej jest on nieszczelny, więc woda ucieka przez niego jak przez sitko. Potrzebne są więc substancje, które ją przyciągają. a tak działa kwas hialuronowy. Warto wybrać serum z czą­steczkami tego kwasu o różnych wielkościach – informacji szukaj na opakowaniu.
DOBRANA PARA Żeby uszczelnić naskórek, trzeba do­starczyć mu tłuszczów. Ich pro­dukcja spada z wiekiem, dlate­go na suchość narzekają często dojrzałe kobiety. W parze z se­rum nawilżającym warto więc stosować krem z porządną por­cją lipidów, np. ceramidów. ole­jów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe czy naturalnych wosków. Nie musi on zostawiać nieprzyjemnej tłustej warstwy, nowoczesno kosmetyki całkiem dobrze się wchłaniają. Jak powinna wyglą­dać taka pielęgnacja? Rano i wieczorem wklepujesz serum z kwasem hialuronowym, a po chwili nakładasz krem z lipida­mi. Możesz też dodać kilka kro­pli serum do porcji kremu i wy­mieszać kosmetyki na dłoni.


By wolniej się starzeć


KREM Z RETINOLEM + FILTR
Retinol to król wśród substancji odmładzających. Dermatolodzy go kochają, bo działa na wszyst­kie objawy starzenia się skóry. Sprawia, że staje się ona pro­mienna, świeża I wypoczęta.
A gdy stosujesz go długo i regu­larnie, ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki i rozjaśnia przebau wiania. To naprawdę działa!
DOBRANA PARA Retinol złuszcza skórę, a może też ją po­drażniać. Podczas kuracji lepiej więc nie wystawiaj twarzy na słońce, bo możesz w ten sposób nabawić się przebarwień. Ważne, by krem z retinolem stosować na noc, natomiast rano trzeba umyć dokładnie twarz i nanieść krem z najwyższym filtrem. Może wyda­je ci się, że zimą lub w pochmurny dzień to niepotrzebne, ale jesteś w błędzie. Szkodliwe promienie przenikają przez chmury, dlatego filtr trzeba stosować codziennie. cały rok. Najlepiej wybrać taki kosmetyk, który chroni także przed światłem niebieskim.

Jeszcze gładsze ciało


BALSAM REGENERUJĄCY + PILING
Gdy kaloryfery pracują pełną parą, skóra na ramionach I łydkach staje się często tak sucha. że można po niej pisać. W takich warunkach odżywczy lub regenerujący balsam do dala Jest po prostu niezbędny. Dermatolodzy radzą, by nakładać go w ciągu trzech minut od wyj­ścia z kąpieli wtedy działa najskuteczniej.
· DOBRANA PARA Składniki balsamu mu­szą mieć szansę, by wniknąć do skóry, dlate­go potrzebny jest piling. W drogeriach dosta­niesz mnóstwo kosmetyków tego typu. Zawierają drobinki cukru, soll, zmielone pestki, krzemionkę, które ścierają martwy naskórek, a wtedy lepiej chłonie on regene­rujące substancje z balsamu. Ostrzejsze pilingi wystarczy stosować raz w tygodniu. z kolei po delikatniejsze możesz sięgać częś­ciej. Skuteczny kosmetyk złuszczający zro­bisz też sama. Połącz cukier lub fusy z kawy oliwą, a potem masuj ciało, najlepiej kieru­jąc się od dołu do góry.

Przebarwienia do rozjaśnienia


WITAMINA C + KWAS FERULOWY
Każdy dermatolog powie ci, że witamina C ma właściwo­ści rozjaśniające. Reguluje ona proces powstawania bar­wnika w skórze, dzięki czemu wyrównuje jej kolor t dodaje blasku. Serum z tym składnikiem neutralizuje też wolne rodniki I w ten sposób spowalnia starzenie.
· DOBRANA PARA Doskonałym partnerem dla witami­ny C jest kwas ferulowy, On również ma właściwości roz­jaśniające i chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Poza tym w obecności kwasu ferulowego witamina C staje się stabilniejsza. dlatego działa skuteczniej. Obydwie te sub­stancje producenci umieszczają często razem. zatem warto szukać w drogeriach serum lub koncentratu z wita­miną C i kwasem ferulowym. Możesz stosować je na noc. Rano warto natomiast nakładać na twarz krem z filtrem oraz podkład pod makijaż z witaminą C – to dodatkowa dawka pielęgnacji.


TEGO LEPIEJ ZE SOBĄ NIE ŁĄCZYĆ

Oddzielnie są super, ale razem mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Tych połączeń lepiej unikać:
retinol I kwas glikolowy.
To połączenie intensywnie działających substancji. a w pielęgnacji co za dużo. to niezdrowo. Stosując jednocześnie kosmetyki z retinolem i kwasami AHA, ryzykujesz, że dojdzie do podrażnienia.
tłusty krem i podkład pod makijaż
Krem, który nakładasz na twarz przed makijażem, powinien mieć lekką konsystencję. Wtedy fluid nie bę­dzie się na nim ślizgali dłużej wytrzyma w dobrej kon­dycji. Jeśli więc planujesz się malować, tłusty, treściwy krem lepiej zostaw sobie na wieczór.
kwasy AHA i piling z ziarenkami
Piling z zasady działa złuszczająco. kwasy AHA rów­nież, dlatego połączenie ich grozi podrażnieniem. Gdy stosujesz kosmetyki z kwasami, piling ziarnisty możesz sobie spokojnie odpuścić.