Jaki jest działanie niacynamidu na skórę?

Główną właściwością niacynamidu jest wysokie działanie przeciwzapalne, co czyni go najlepszym sprzymierzeńcem dla osób cierpiących na niektóre problemy skórne, takie jak trądzik, nadwrażliwość, trądzik różowaty czy podrażnienia. Dzieje się tak dlatego, że jest w stanie ukoić skórę niemal natychmiast. Ale to nie jest jedyne korzystne działanie niacynamidu, więc poniżej znajduje się lista wszystkich powodów, dla których jest on uważany za świetny składnik dzisiejszych kosmetyków.

Działanie niacynamidu: korzyści dla skóry.

Pierwszym powodem, dla którego niacynamid jest jednym z gwiazdorskich składników dzisiejszych kosmetyków, jest jego działanie przeciwstarzeniowe. Ma właściwości przeciwutleniające i jest w stanie zapobiec pojawieniu się zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Dzieje się tak również dlatego, że niacynamid stymuluje produkcję innych substancji, takich jak lipidy, kolagen i elastyna. Wspaniałym rezultatem dalszego stosowania jest gładka i jędrna skóra.
Ma również silne działanie regenerujące i wzmacnia funkcje ochronne naskórka. Tak długo, jak bariera skórna pozostaje w doskonałym stanie, tak długo skóra pozostaje nawilżona. Z tego powodu produkty zawierające ten składnik są bardzo odpowiednie dla skóry suchej.
Dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu niacynamid jest w stanie chronić skórę przed wolnymi rodnikami, takimi jak promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia środowiska.
Daje możliwość uzyskania czystej, zadbanej skóry z wielu powodów: działanie niacynamidu minimalizuje rozszerzone pory, redukuje zanieczyszczenia, neutralizuje przebarwienia skóry oraz eliminuje błyszczenie się skóry spowodowane nadmiarem sebum. Witamina ta ma silne działanie antybakteryjne i jest w stanie spowolnić syntezę melaniny, co umożliwia zniknięcie wyprysków i zaskórników, przywracając skórze jej naturalny blask.
Pomaga również skórze wyglądać na wypoczętą, zmniejszając jej podrażnienia. Jest idealny dla skóry wrażliwej, dlatego jest bardzo przydatny w produktach do pielęgnacji okolic oczu, zmniejszając ich starzenie się.

Ryzyko związane z niewłaściwym stosowaniem niacynamidu.

Ale jak każda substancja, która ma kontakt z tak wrażliwym organem, jakim jest skóra, niacynamid nie jest pozbawiony ryzyka.
Po pierwsze, jeśli używamy kremu lub serum z dużą zawartością tej substancji w składzie, ryzykujemy zaczerwienienie skóry, ponieważ witamina ta jest w stanie tymczasowo rozszerzyć naczynia krwionośne.
Z drugiej strony, należy wziąć pod uwagę inne składniki, z którymi jest połączony, ponieważ nie wszystkie z nich idealnie pasują do niacynamidu. Są to więc dwa pierwiastki, które nie współgrają dobrze z niacynamidem, dlatego należy zadbać o to, aby nasze produkty kosmetyczne nie zawierały ich obu w swoim składzie.
1. Kwasy alfahydroksylowe.
Oddzielnie są to bardzo silne cząsteczki, które przynoszą ogromne korzyści w pielęgnacji skóry, ale w połączeniu mogą wytwarzać kwas nikotynowy, który może prowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Ponadto, innym możliwym skutkiem ich połączenia jest zniwelowanie pozytywnych skutków obu.
2. Witamina C.
Oba składniki są w stanie zwalczać ślady na skórze, takie jak blizny lub skazy, chociaż połączenie tych dwóch może mieć negatywne skutki, takie jak zaczerwienienie skóry lub nawet trądzik.

Przeczytaj również